Celem strategicznym projektu jest podniesienie poziomu wykształcenia i liczby absolwentów studiów stacjonarnych Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej w zakresie wdrażania i eksploatacji zautomatyzowanych, elastycznych systemów wytwórczych. Cel strategiczny zostanie zrealizowany poprzez osiągnięcie następujących celów szczegółowych: 

1. Stworzenie dla studentów możliwości nabycia praktycznych umiejętności w zakresie komputerowego wspomagania przygotowania produkcji dla systemów elastycznych, projektowania i programowania obrabiarek, robotów, serwonapędów elektrycznych, pneumatycznych i hydraulicznych oraz sterowników tych urządzeń.

2. Podniesienie jakości kształcenia w wymienionym zakresie, wyrażające się dostępem do najnowocześniejszych metod i środków kształcenia praktycznego.

Cele strategiczne zrealizowane zostaną poprzez realizację poniższych celów operacyjnych:

1. Poprawa organizacji i warunków kształcenia dzięki zwiększeniu ilości laboratoriów, stanowisk dydaktycznych i lepszemu wykorzystaniu powierzchni posiadanych pomieszczeń dydaktycznych.

2. Doposażenie posiadanych pomieszczeń dydaktycznych.

Projekt obejmuje doposażenie w urządzenia i sprzęt służący celom edukacyjnym laboratorium Zautomatyzowanych Systemów Wytwórczych, w ramach którego funkcjonować będą następujące pracownie:

1. Pracownia Komputerowego Wspomagania Przygotowania Produkcji,

2. Pracownia Technik Wytwarzania,

3. Pracownia Inżynierii Odwrotnej oraz Szybkiego Prototypowania,

4. Pracownia Elastycznych Systemów Wytwórczych,

5. Pracownia Nauki Programowania i Aplikacji Robotów Przemysłowych,

6. Pracownia Nauki Programowania Serwonapędów i Sterowników Logicznych,

7. Pracownia Metrologii Wielkości Geometrycznych,

8. Pracownia Narzędzi i Procesu Skrawania,

9. Pracownia Hydrauliki i Pneumatyki.

 

Projekt obejmuje również szkolenia dla pracowników dydaktycznych w zakresie obsługi nowych urządzeń.

1. Doposażenie Pracowni Komputerowego Wspomagania Przygotowania Produkcji pozwoli na kształcenie studentów w przedmiotach związanych z komputerowo zintegrowanym wytwarzaniem. Zakres tematyki obejmuje zagadnienia od tworzenia projektu (CAD), poprzez przygotowanie produkcji do wygenerowania programów sterujących na obrabiarki NC i roboty przemysłowe. W wyniku zakupu zaplanowanego wyposażenia możliwa będzie aktywna nauka technik CAx, w warunkach modelowych w pełni symulowanym środowisku.

2. Doposażenie Pracowni Technik Wytwarzania pozwoli na kształcenie studentów w przedmiotach związanych z programowaniem i eksploatacją obrabiarek sterowanych numerycznie, oraz realizację przez nich badań naukowych w ramach prac przejściowych i dyplomowych w zakresie obróbki szybkościowej na obrabiarkach NC. Dzięki zakupionym urządzeniom oraz komputerom studenci będą mogli w sposób optymalny opanować programowanie i obsługę maszyn NC.

3. Doposażenie Pracowni Inżynierii Odwrotnej oraz Szybkiego Prototypowania pozwoli na prowadzenie zajęć w zakresie szybkiego prototypowania i tworzenie modeli komputerowych istniejących realnie obiektów fizycznych, do czego niezbędne są skanery przestrzenne,  umożliwiające pomiar kształtu powierzchni zewnętrznej obiektów.

4. Doposażenie Pracowni Elastycznych Systemów Wytwórczych umożliwi przeprowadzanie zajęć z zakresu zaawansowanych systemów sterowania w zakresie automatyki, robotyki i obrabiarek CNC, jak również zapoznanie się z podstawowymi elementami elastycznych systemów wytwarzania i produkcji.

5. Doposażenie Pracowni Nauki Programowania i Aplikacji Robotów Przemysłowych umożliwi nauczanie przedmiotów związanych bezpośrednio z robotami – ich budową, programowaniem i zastosowaniami. Ponieważ założeniem kształcenia jest zdobywanie umiejętności praktycznych, więc grupa studencka realizująca pojedyncze ćwiczenie nie może być liczniejsza niż 3-4 osoby i konieczne jest ustawienie w pracowni 4 stanowisk laboratoryjnych, realizujących inną dziedzinę aplikacji.  

6. Doposażenie Pracowni Nauki Programowania Serwonapędów i Sterowników Logicznych umożliwi studentom zdobycie praktycznej wiedzy w zakresie programowania sterowników PLC i zasad ich współpracy z urządzeniami zewnętrznymi, tj. urządzeniami wykonawczymi, urządzeniami kontroli wymiaru oraz innymi urządzeniami pomiarowymi. Ponadto studenci poznają budowę i zasadę działania różnego typu serwonapędów, jak również poznają praktyczne wskazówki, jak zintegrować te urządzenia ze sterownikami PLC. Poznają również zasady pracy i możliwości różnych czujników, stanowiących „zmysły” każdego urządzenia i systemu produkcyjnego.

7. Doposażenie Pracowni Metrologii Wielkości Geometrycznych umożliwi studentom, podzielonym na maksymalnie trzyosobowe zespoły aktywnie wykonywanie i opracowywanie pomiarów zgodnie z opracowanymi przez pracowników Instytutu instrukcjami i kartami pomiarowymi w oparciu o najnowsze, ale już szeroko rozpowszechnione w przemyśle przyrządy pomiarowe.

8. Doposażenie Pracowni Narzędzi i Procesu Skrawania zapewni wysokie wymagania współczesnych technik wytwarzania  w zakresie ciągłej diagnostyki procesu technologicznego. W celu realizacji programu nauczania na najwyższym poziomie w oparciu o nowoczesny sprzęt pomiarowy utworzone zostaną nowe dydaktyczne stanowiska pomiarowe.

9. Doposażenie Pracowni Hydrauliki i Pneumatyki umożliwi prowadzenie zajęć dydaktycznych w zakresie automatyki, napędów i sterowania oraz konstrukcji obrabiarek. Planowana do zakupu w ramach projektu infrastruktura edukacyjna będzie miała charakter wielofunkcyjny. Będzie wykorzystywana w procesie dydaktycznym studentów studiów dziennych 10 różnych kierunków kształcenia, ponadto infrastruktura ta będzie mogła być wykorzystywana w badaniach wykonywanych przez studentów w trakcie pisania prac przejściowych i końcowych. W części pracowni zainstalowana zostanie dodatkowo klimatyzacja, niezbędna do utrzymania właściwej dla komputerów i urządzeń oraz komfortowej dla studentów temperatury w miesiącach maj – wrzesień (część urządzeń, które zakupione zostaną w ramach projektu, emituje znaczne ilości ciepła).

 

W wyniku realizacji projektu pracownicy naukowo-dydaktyczni oraz pracownicy techniczni Wydziału prowadzić będą mogli zajęcia z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu, w pełni odpowiadającego obecnym wymogom technicznym i umożliwiającego kształcenie zgodnie z oczekiwaniami rynku pracy. Korzyści z realizacji projektu związane będą również ze wzrostem poziomu kandydatów na studia, gdyż lepsze warunki kształcenia spowodują zwiększenie zainteresowania studiowaniem na kierunkach prowadzonych przez Wydział Mechaniczny, w tym wśród osób, które w przypadku niezrealizowania projektu wybrałyby uczelnie lepiej wyposażone w pomocy dydaktyczne. Podstawowym efektem projektu będzie możliwość kształcenia na wyższym poziomie studentów studiów dziennych – obecnie w pracowniach Wydziału kształconych jest ok. 340 studentów studiów dziennych i w tej samej liczbie studenci będą korzystać z zakupionego w ramach projektu wyposażenia w trakcie jego realizacji. Po zakończeniu realizacji projektu przewiduje się także zwiększenie limitów przyjęć na studia dzienne na 3 kierunkach. Do efektów projektu, niemierzalnych zaliczyć też można zwiększenie kwalifikacji osób wchodzących na rynek pracy oraz podniesienie konkurencyjności przedsiębiorstw w wyniku posiadania kadr o lepszych kwalifikacjach.

Realizacja projektu umożliwi zmianę sposobu kształcenia na Politechnice Łódzkiej w ramach zajęć prowadzonych przez pracowników Instytutu. Wprowadzona zostanie nowa metoda nauczania: „od pomysłu do produkcji”, która realizowana będzie w ramach prac przejściowych i prac dyplomowych inżynierskich i magisterskich. Ponadto zmianie ulegnie metoda kształcenia poprzez nauczanie „metodą projektu”, która stosowana jest na większości przedmiotów praktycznych. Dzięki zakupionemu w ramach projektu sprzętowi studenci będą mogli nie tylko projektować elementy, ale również opracowywać technologię, wykonywać detale, kontrolować jakość wykonanych przez siebie detali, opracowywać oprzyrządowanie i oprogramowywać automatyczny montaż – a więc praktycznie poznać większości faz cyklu produkcyjnego na prostych elementach, co znacznie poprawi ich przygotowanie do pracy w przemyśle.

 

Politechnika Łódzka
ul. Żeromskiego 1/15
90-924 Łódź

Biuro Koordynatora: 

Instytut Obrabiarek i TBM
Wydział Mechaniczny
ul. Stefanowskiego 1/15

tel. + 48 42 631 23 03
fax. + 48 42 636 57 26
90-924 Łódź