Pracownia Komputerowego Wspomagania Przygotowania Produkcji

 

Współczesny technolog powinien umieć obsłużyć komputer klasy PC, użytkowe i specjalistyczne oprogramowanie oraz z łatwością korzystać z dobrodziejstw Internetu, co postawi wartość jego wiedzy i przygotowania na poziomie równym, lub wyższym, poziomowi kształcenia kończącej światowe uczelnie „konkurencji”. Dla sprawnego zrealizowania tego celu i zwiększenia atrakcyjności i wartości merytorycznej prowadzonych zajęć zakupione zostało bardzo nowoczesne i profesjonalne wyposażenie pracowni komputerowej.

 

 

 

Dla prowadzącego

Osoba szczycąca się mianem technologa XXI wieku powinna odebrać wykształcenie na najlepszym i możliwie zaawansowanym sprzęcie. Mając to na uwadze wyposażyliśmy pracownię w zamocowany do sufitu projektor sprzężony z ekranem o przekątnej 88'' wzbogaconym o zasilany bateriami multimedialny pisak, dzięki któremu możliwe jest symulowanie wykorzystania myszki bez konieczności podchodzenia do komputera. Innymi słowy: za pomocą pisaka można wejść w interakcję z wyświetlanymi na rzutniku elementami. Warto również wspomnieć o bardzo wysokiej jakości wyświetlanego obrazu oraz o wyjątkowej odporności tablicy na zużycie eksploatacyjne, co w połączeniu z zasilaniem jedynie za pośrednictwem kabla USB czyni urządzenie bardzo przydatnym. Całość połączona z bardzo wydajnym serwerem HP.

Warto również wspomnieć o urządzeniu wielofunkcyjnym HP Photosmart Premium z funkcją faksu umożliwiającym drukowanie, kopiowanie, skanowanie i faksowanie. Połączenie z komputerem nie jest konieczne, gdyż urządzenie bez problemu odczytuje dane z podłączonych zewnętrznych nośników (karty SD, Pendrive'y).

foto

Dla studentów

Przy doborze nowego sprzętu do pracowni nie zapomnieliśmy o potrzebach i wygodzie pracy studentów. W efekcie pracownia wyposażona została w 15 stanowisk komputerowych, na które składają się: komputery HP TouchSmart 600-1160pl, myszki 3D (3DConnexion Manipulator SpaceExplorer 3DX-700026) oraz myszki z klawiaturami. Aby zagwarantować studentom naukę zgodną z obowiązującymi na świecie trendami na komputerach zainstalowane zostało oprogramowanie w najnowszych dostępnych wersjach. Poczynając od Windowsa 7 jako systemu operacyjnego, przez pakiet Microsoft Office w jego najnowszej odsłonie (2010), na specjalistycznym oprogramowaniu, o którym później, kończąc.

Warto na chwilę wrócić do samych komputerów: sam ich wygląd robi na studentach duże wrażenie, bowiem składają się one wyłącznie ze stojących na biurkach monitorów, w których zmieszczone zostały wszelkie niezbędne do pracy komponenty, a jeśli już o nich mowa, koniecznie trzeba zaznaczyć, że jest to sprzęt „z najwyższej półki”. Pracę na nich urozmaicać i ułatwiać powinny zaimplementowane dotykowe ekrany.

Wspomniane specjalistyczne oprogramowanie można podzielić na kilka grup, jako że pracownia umożliwia kształcenie studentów na różnych poziomach edukacji i wywodzących się z różnych kierunków, czy specjalizacji.

  • Oprogramowanie CAD-owskie, w skład którego wchodzą wiodące na rynku programy takie jak: Solid Edge ST2, SolidWorks oraz Autodesk AutoCADInventor Professional 2011. Dzięki nim możliwe staje się nauczenie studentów Wydziału Mechanicznego zupełnie nowego podejścia do zagadnienia projektowania konstrukcji mechanicznych. Mowa tu o pierwszym przejściu od deski kreślarskiej na ekran monitora za pośrednictwem AutoCADa, jak i rozwinięcia procesu kreślenia w trzeci wymiar dzięki pozostałym programom. Dzięki temu studenci mają możliwość zapoznania się z odrębnymi i niekiedy mocno różniącymi się środowiskami programistycznymi.

  • Oprogramowanie, dzięki któremu studenci mogą zmierzyć się z problemami związanymi z planowaniem procesów produkcyjnych. Za pomocą dostępnego w pracowni programu, tj. Plant Simulation Education v9, możliwe jest stworzenie wirtualnej hali produkcyjnej, ustawienie na niej przenośników taśmowych, obrabiarek, robotów i wszelkich urządzeń technicznych, jakie mogą znaleźć się na hali zakładu produkcyjnego o dowolnej skali produkcji. Za pomocą opisywanego oprogramowania możliwe jest również rozplanowanie zasobów ludzkich w fabryce, łącznie z grafikami zajęć, itp.

Ilustracja pracy z programem Plant Simulation

 

 

 

Określenie założeń i celu symulacji

 

Przykład optymalizacji pracy gniazda zrobotyzowanego sprzężonego systemem transportu

 

 

 

  • Kolejna grupą oferowanego oprogramowania są dwie aplikacje CAM, konkretnie Edge CAM 2010 R2 oraz Master CAM X4, służące do integracji fazy projektowania i wytwarzania. Za jego pomocą użytkownik nabywa zdolność sterowania obrabiarkami oraz osprzętem pomocniczym niezbędnymi do wytwarzania projektowanych detali, dzięki czemu możliwe staje się zaprojektowanie, krok po kroku, całego procesu technologicznego towarzyszącego omawianej konstrukcji. Tak zaprojektowany detal i proces może być bez problemu przeniesiony do sterowanego komputerowo centrum obróbczego, gdzie zostanie wykonany zgodnie z zadanymi przez konstruktora instrukcjami.

  • Dla studentów planujących edukacje w dziedzinach związanych z Robotyką nabyte zostało oprogramowanie powszechnie wykorzystywane do sterowania robotów i planowania układu zrobotyzowanych stanowisk wytwórczych wiodących na rynku firm. Oprogramowanie to  MotoSim, Kuka Simulator oraz Process Simulate (Realistic Robot Simulation). Za jego pomocą możliwe jest dowolne skonfigurowanie wybranego robota, łącznie z wyborem zamontowanego chwytaka, otoczenia, przeszkód, miejsca dla programisty, itp.

 

Sprawna obsługa opisanych programów ułatwiona jest dzięki wspomnianym wcześniej myszkom 3D, których użytkownik po krótkim przeszkoleniu jest w stanie używać z bardzo dużą wprawą, a co za tym idzie z łatwością manipulować w wirtualnej trójwymiarowej przestrzeni umożliwiających to aplikacji.

foto