Pracownia Pneumatyki i Hydrauliki

 

Pracownia Pneumatyki i Hydrauliki znajduje się w dwóch pomieszczeniach: na I piętrze i w piwnicy:

Stanowiska Badania Pneumatyki i Elektropneumatyki

 

a – firmy SMC Corporation – dwa stanowiska z dwustronnymi panelami montażowymi do budowy układów sterowania pneumatycznego i elektropneumatycznego przystosowane do szybkiego, samodzielnego montażu układów przez studentów.

Do dyspozycji studentów jest bardzo bogaty, rozszerzony zestaw elementów pneumatyki i elektropneumatyki równoważny zestawowi PNEU-205 poszerzonemu o niepokrywające się z elementami tego zestawu elementy z zestawów PNEU-202, PNEU-203 i PNEU-204. Elementy pneumatyczne wyposażone są w złącza wtykowe umożliwiające szybką pracę.

Nauczyciel dysponuje płytą CD-ROM i podręcznikiem z podstawami technicznymi oraz z zadaniami do wykonania. Dysponuje też rozwiązaniami zadania postawionego przed studentami.

b – firmy FESTO -  stanowisko z dwustronnym panelem montażowym służące do budowy układów pneumatycznych. Ma już ponad 20 lat. Ma ograniczoną, niewielką ilość elementów.

c – firmy MECMAN (Rexroth) - stanowisko z jednostronnym panelem służące do budowy prostych układów pneumatycznych. Ma już ponad 20 lat. Ma ograniczoną, niewielką ilość elementów.

 

Stanowisko Badania Pneumatycznego Napędu Proporcjonalnego – firmy SMC Corporation

 

Stanowisko z jednostronnym pionowym panelem montażowym do budowy układów pneumatycznej techniki proporcjonalnej. Zawiera zestaw elementów do montażu – PNEU-206 firmy SMC Corporation.

Elementy wyposażone są w złącza wtykowe umożliwiające szybką pracę.

Nauczyciel dysponuje płytą CD-ROM i podręcznikiem z podstawami technicznymi oraz z zadaniami do wykonania. Dysponuje też rozwiązaniami zadania postawionego przed studentami.

 

Stanowisko Badania Pneumatycznych Siłowników Beztłoczyskowych -  firmy SMC Corporation

 

Stanowisko demonstracyjne techniki beztłoczyskowej umieszczone na pionowym panelu mocowanym do stelażu stołu. W skład stanowiska wchodzą dwa siłowniki beztłoczyskowe: jeden ze sprzężeniem mechanicznym, drugi ze sprzężeniem magnetycznym. Każdy z siłowników posiada komplet zaworów do sterowania kierunkiem i prędkością.

 

Stanowisko Badania Pneumatycznych Siłowników z Hamulcami -  firmy SMC Corporation

Stanowisko demonstracyjne układów pneumatycznych z siłownikami o różnych systemach blokowania tłoczysk, umieszczone na pionowym panelu mocowanym do stelażu stołu.

Zawiera trzy różne odmiany siłowników:

- z hamulcem i dwoma różnymi systemami sterowania,

- z mechanicznymi ryglami na końcu skoków,

- z blokadą.

Studenci samodzielnie uruchamiają poszczególne siłowniki, poznają je i opisują ich działanie.

 

 

Stanowisko Badania Pozycjonowania Pneumatycznego -  firmy SMC Corporation

 

Stanowisko umieszczono na pionowym panelu mocowanym do stelażu stołu. Składa się z układu dwóch siłowników (beztłoczyskowego i zamocowanego na nim siłownika z tłoczyskiem). Każdy z siłowników wyposażono w 5 czujników położenia tłoka, w wyniku czego końcówka tłoczyska może zająć jedno z 25 możliwych położeń (na siatce 5x5). Układ sterowania wyposażono w wyspę zaworową i programowalny sterownik PLC PneuAlpha.  Podczas zajęć studenci oprogramowują sterownik w celu uzyskania przez układ siłowników zmiany położeń, narzuconej przez prowadzącego. 

 

Stanowisko Badania Techniki Podciśnieniowej -  firmy SMC Corporation

Stanowisko umieszczono na pionowym panelu mocowanym do stelażu stołu. Zestaw do ćwiczeń VAC-200 zawiera szereg chwytaków przystosowanych do różnych zadań oraz przekaźniki ciśnienia (mechaniczne i cyfrowe), czujniki ciśnienia,  wakuometry, przepływomierz, ejektory jednostopniowe i wielostopniowe z cyfrowymi przekaźnikami podciśnienia, regulator podciśnienia, filtr podciśnienia, zbiornik podciśnienia, zawory rozdzielające podciśnienie, zasilacz  elektryczny 24V DC, złącza i inne.

Podczas zajęć studenci dobierają odpowiedni chwytak oraz określają jaki ejektor jest najlepszy do narzuconego zadania.

Nauczyciel dysponuje płytą CD-ROM i podręcznikiem z podstawami technicznymi oraz z zadaniami do wykonania. Dysponuje też rozwiązaniami zadania postawionego przed studentami.

 

Stanowisko Sterowników Programowalnych – System Manipulacji - firmy SMC Corporation

 

Stanowisko umieszczono na poziomym panelu. Zawiera bardzo dużą ilość różnorodnych komponentów z zakresu pneumatyki, elektropneumatyki, sensoryki, chwytaków, wysp zaworowych i sterowania PLC.

Demonstruje zastosowania elementów elektropneumatycznych w przemyśle.

Na stanowisku wykonywany jest montaż 4 elementów: korpusu, łożyska, wałka i pokrywki. 

Cykl pracy wygląda następująco:- pobranie korpusu z pionowego magazynu – za pomocą siłownika dwustronnego działania.

Korpus jest sprawdzany (mierzony otwór za pomocą siłownika pneumatycznego z odpowiednią końcówką) i jeśli jest dobry i prawidłowo podany – trafia na następne stanowisko. Jeśli zły – jest odrzucany do braków.

-  włożenie łożyska do korpusu – realizowane za pomocą siłownika wahadłowego z ramieniem.

- osadzenie wałka w łożysku – realizowane za pomocą napędu obrotowo-liniowego.

Chwytak przenoszący wałek wyposażony jest w czujnik mogący „zmierzyć” wałek. Jeśli średnica wałka jest za mała – układ zatrzyma się i zasygnalizuje awarię.

- nałożenie pokrywki – realizowane zestawem 3 chwytaków podciśnieniowych i układem dwóch siłowników o ruchu prostoliniowym.

- podanie zmontowanego zespołu poza stanowisko.

Stanowisko pracuje pod kontrolą sterownika firmy MITSUBISHI. Do sterownika są podłączone dwie wyspy zaworowe sterujące pracą siłowników, oraz bardzo duża ilość czujników.

Prowadzący zajęcia ma możliwość zasymulowania 16 różnych przypadków błędów. Zadaniem studentów jest analiza działania i znalezienie przyczyn awarii układu.

 

Elementy Audiowizualne

Prowadzący zajęcia w pracowni ma do dyspozycji notebooka oraz rzutnik komputerowy wraz z ekranem. Może zademonstrować studentom pracujący układ pneumatyczny – zbudowany przy użyciu  jednego z następujących programów:

-  Automation Studio v. 5.6  - firmy FAMIC,

- AUTOSIM-200 v.2 – firmy SMC,

- PneuDraw 2.5 – firmy SMC.

 

Sprężarka Powietrza

 

Jest to przenośna sprężarka powietrza o bardzo niskim poziomie hałasu – poniżej 40 dB. Może zasilać pojedyncze stanowiska dydaktyczne, może być także używana podczas wykładów. 

 

 

Stanowisko Komputerowego Modelowania i Symulacji Układów Pneumatycznych, Hydraulicznych i Elektrycznych

Stanowisko składa się z pięciu komputerów PC z monitorami LCD oraz dwóch drukarek laserowych (monochromatyczna i kolorowa). Komputery wyposażono w oprogramowanie służące do budowy na ekranie układów pneumatycznych, hydraulicznych i sterowania elektrycznego, oraz do symulacji działania tych układów.

Dysponujemy następującymi programami w wersjach edukacyjnych:

-  Automation Studio v. 5.6  - firmy FAMIC,

- AUTOSIM-200 v.2 – firmy SMC,

- PneuDraw 2.5 – firmy SMC.

Stanowiska komputerowe wykorzystywane są także do pisania programów na sterowniki PLC sterujące pracą układów pneumatycznych.

Do tego celu zainstalowano następujące programy:

- PROGRAMMER v.4 – firmy OMRON,

- U90 LADDER – firmy UNITRONICS.

 

 

Stanowiska Do Testowania Programów Na Sterownik PLC – 4 szt.

 

Są to dwa stanowiska z dwustronnymi panelami. Na każdym z paneli zainstalowano po kilka siłowników (od 4 do 7), wyspy zaworowe – firmy ASCO NUMATICS oraz  REXROTH, oraz szafkę sterownika firmy OMRON.

Studenci otrzymują od prowadzącego zajęcia diagram ruchu siłowników i piszą program sterujący w języku drabinkowym.

 

Pneumatyczny Manipulator Dwuramienny

 

Pierwotnie manipulator ze sterowaniem „czysto pneumatycznym” pracował przy szlifierce lub polerce do noży kuchennych – podawał z magazynu półfabrykaty i odbierał z obrabiarki elementy obrobione.

Został poddany modernizacji polegającej na całkowitym demontażu, wymianie uszkodzonych części mechanicznych oraz całkowitej wymianie sterowania pneumatycznego. Dodatkowo dobudowano sterowanie elektroniczne za pomocą sterownika OPLC firmy UNITRONICS.

Aktualnie zadaniem manipulatora jest pobranie jednym ramieniem detalu z magazynu i podanie do siłownika mocującego, oraz odebranie drugim ramieniem i przekazanie do magazynu.

Manipulator może pracować pod dwoma niezależnymi systemami:

- sterowanie „ czysto pneumatyczne’ – zastosowano elementy systemu ATEX firmy PARKER,

- sterowanie elektroniczne – sterownik OPLC firmy UNITRONICS.

Studenci zapoznają się z pracą poszczególnych systemów, analizują diagram ruchu siłowników.